30.06.2007

Napsal | 5 komentářů | Kategorie | Přečteno 21,860×

Korsika – hory, moře, víno, sýry…

Korsika – hory, moře, víno, sýry…

Trošku se zpožděním tu máme povídání o Korsice. Vlastně by fakt stačilo napsat „hory, moře, víno, sýry“ a mohl bych skončit… Přesně takto na mě totiž Korsika zapůsobila. „Le Corsé“ je z ČR docela lehce dosažitelná a i cestování samotné je tu příjemné a bez větších komplikací. Přirozeně, není to místo, které by nebylo neznámé, ale je to místo, které pro mě bylo opravdu velkým překvapením. Chcete-li jet někam k moři (nejen), máte-li maličko větší rozpočet (není to zrovna nejlevnější místo), nevadí vám, že angličtinou mluvit nebudete, možná není lepší výběr. Budete nadšeni! Nebudu psát klasický cestopis, spíš uvedu tipy & triky a místa, která podle mě stojí za to vidět.

06/2007   [ Kde to je | Mapa ostrova | Průvodce | Trasa | Fotogalerie ]

MOŘE
Je fakt krásný. Doufám, že tu nebudete čekat Karibik, ale všude, kde jsem měl tu možnost ho vidět nebo se do něj vnořit, bylo extrémně čisté, modrozelené, s tou správnou ani-ne-studenou-ani-ne-vařicí teplotou, často s výhledem na nějakou tu strážní věž (vybudovanou v minulých staletích Janovany a jichž je na ostrově desítky). Prostě ideál. Na východní a jižní straně ostrova jsou opravdu velké vlny, na západě pak moc hezké klidné pláže. Palec nahoru.

HORY & TURISTIKA
Super. Hory uvidíte z větší či menší vzdálenosti skoro pořád a je to úžasný pohled. Vyberou si tu všichni – od nenáročných tůr, po dlouhé tůry na více dnů až po vysokohorskou turistiku či tůru přes celý ostrov, nazvanou GR20. Pokud vás tohle zajímá, máte toho mít vrchovatě – ale jelikož horskou turistiku moc neprovozuji, tak toho tedy moc nenapíšu. Pokud vás ale baví chodit i jen tak po kopcích, dostane se vám i tohoto. Palec nahoru.

DOPRAVA
Jelikož místní autobusová doprava mezi většími městy v podstatě neexistuje, tak tou nejlepší volbou je pronajmout si auto od některé z půjčoven, kterých je na letišti v Bastii hodně. Já využil EuropCar a byl maximálně spokojen – k dispozici jsem dostal malinké auto se stahovací střechou, které mělo najeto 1 km :). I když půjčení opravdu není nejlevnější, cca 100-200Eur na den. Druhou možností, údajně vůbec ne nereálnou (nezkoušel jsem ji), je stopování – takže záleží na vaší nátuře, čemu dáte přednost. Pokud ale zvolíte auto, rozhodně doporučuji malinké, kompaktní, silnice jsou na Korsice v určitých oblastech strašně uzounké! Často je silnice, kterou bychom my považovali za jednoproudou zcela běžně používána jako dvouproudá – je to mnohdy o jemný dotek zpětných zrcátek :). A serpentýny po celém ostrově, hlavně na východní straně a vnitrozemí, jsou zážitkem sám o sobě… Jedinci s velkou fyzičkou si ostrov také mohou užít i na kole, ale je to pořád nahoru dolů, takže to předem dobře zvažte, budete-li na to mít. Řidiči jsou tu docela ukáznění, jen občas jsem se setkal s někým, kdo řídil francouzským stylem o-la-lá, zatáčka nezatáčka. I motorek je tu dost, ale snad všichni na cestovních strojích, tj. žádné ohrožování na závodních mašinách, tak jako na českých silnicích – ono tu i na spoustě míst není možné jet více než cca 60-80km/h. A pozor, hlavně ve vnitrozemí se na silnici mohou vyskytovat desítky prasat, koz, krav, které jakoby nikomu ani nepatřili a jen tak se tu potulovali…

LIDÉ
Přišli mi velmi, velmi vstřícní, a to jak na vesnicích, tak i ve větších městech. I když anglicky v podstatě neumí a budou na vás sypat buď francouzštinu anebo klidně i korsičtinu (jakási směsice latiny a italštiny), ale opravdu se snaží, to málo, které anglicky umí, ze sebe dostat. Palec nahoru.

JÍDLO & PITÍ
Wow. Co doporučuji, je užít si jídlo, pití a víno jak nejvíc to půjde. Pokud vám to rozpočet dovolí, vykašlete se na dovezení konzerv (dělá se to vůbec ještě? 🙂 a podobných blbůstek a plně se oddejte korsické kuchyni. Tím prvním, co by vám nemělo utéci je tradiční ovčí sýr Brocciu, který je často podáván s mátou a těstovinami a je to šťavnaté a moc chutné. Různé variace tvrdých sýrů jsou k mání po takřka každém menu a též by vám neměly utéci. Co se vínka týče, nejsem žádný profi vinař, ale dobré/špatné víno rozhodně poznám, a tady jsem si na vínu ujížděl docela dost :). Hlavně na červeném suchém. Někde jsou tak silná, že jej i samotní korsičané ředí vodou. Nejvíc mi chutnalo Abbatucci. Ááá, a kaštanová slivovice taky vůbec není k zahození! Šneci, ústřice, krabi, mnoho druhů ryb apod. jsou také k mání na různé způsoby, ale je to docela drahé. Každopádně, chuťové buňky budou celou dobu slavit. Palec nahoru.

A teď pár zajímavých míst…, které jsme navštívili přesně v tomto pořadí, v jakém je píšu.

BASTIA
Největší město Korsiky… V podstatě jsme se tam nijak nezdržovali a jen projížděli. Pokud potřebujete jen přenocovat blízko letiště, asi nejblíže (10 min autem) je Le Lido ve vesničce Lucciana. Je to takové menší mrtvé městečko, ale jídlo & pití & moře je tu dostupné :).

PATRIMONIO
Kousek od hlavního města a přesto tak klidné a zajímavé… Patrimonio je místo, kde začíná tzv. Wine Route, tedy místo, kde můžete začít obdivovat vinice, vinaře a jejich práci a víno samotné. Mě se tu strašně líbilo, i když jsme tu nenocovali a netrávili nijak dlouhou dobu, moc to tu na mě zapůsobilo. Krajina je překrásná, atmosféra venkovská, klidná a totálně ospalá, je tu i hezký kostel (uzavřený) a vůbec… sem chci znova a otevřít si tu malý hotýlek s restaurací! 😀

CALVI
Moc hezké městečko v severozápadní části ostrova, zajímavé hlavně velikou citadelou, malým hezkým přístavem a pohodovou atmosférou. A skoro celou cestou z Bastie do Calvi již můžete obdivovat zajímavé pobřeží, strážní věže, červené skály atd. Co se samotného Calvi týče, tak legenda praví, že se tu narodil Kryštof Kolumbus – avšak narozdíl od Napoleona Bonaparte (viz. dále) to není nijak podloženo a tak je to pouhá (byť milá) legenda. Moc hezký hotýlek přímo v srdci města, přesto schovaný hlavním ulicím je Le Magnolia. Hned za rohem je i hezká venkovní restaurace, kde si můžete dát excelentní, i když trochu předraženou Paellu, samozřejmě spolu s nějakým tím skvělým vínem. Calvi je moc příjemné přímořské městečko, které je i skvělé jako základna na případné prozkoumávání okolí.

CORTE
Jedno z těch větších měst ve vnitrozemí (jestli ne vůbec největší), které sice není od pobřeží nijak moc vzdáleno, ale silnice jsou tak úzké a klikaté, že je to cesta docela zdlouhavá a namáhavá – ovšem rozhodně se vyplatí! Corte je považováno za pomyslné centrum, odkud se dají dělat ty nejlepší tůry na celém ostrově – a opravdu odtamtud vidíte daleko do kraje a vysoko do hor a všude se dá chodit a chodit a užívat si. Skvěle umístěný je například hotýlek Du NordDu Nord. V Corte je také nádherná citadela, kterou byste si neměli nechat ujít! Cestou z Corte se pokuste najít tzv. Cascades des Anglais (obsažené ve většině průvdců), což je svělá párhodinová tůra, na jejímž konci na vás čekají chladné vodní kaskády na úpatí hor.

AJACCIO
Založené roku 1492 Janovany, rodné místo Napoleona Bonaparte, velký přístav, spousta restaurací (a jedna z toho nej nej nej – zmíním později), velmi uvolněná atmosféra. Pokud byste chtěli zvolit jen jedno velké město, které chcete na Korsice vidět, zvolte Ajaccio, i když je v centru dost zacpané auty. Velmi dobře vyvážený (cenou a službami) je hotýlek Kalliste, takřka v centru města. Pozor, před hotelem je dost nejasné značení parkování a tak se velmi běžně stává (ano, ani já se tomu nevyhnul :), že vám v noci/ráno auto policie odtáhne… Recepční okamžitě věděl a nasměřoval na ty správné lidi – a za cca 90Eur je auto opět vaše :). Jinak tento hotýlek pronajímá i motorky, pokud by měl někdo zájem. Pozor, za žádnou cenu si nesmíte nechat ujít věčeři v restauraci Le 20123! Její majitelé měli restauraci na korsickém venkově a do puntíku dodrželi velmi venkovskou atmosféru i zde, ve velkém Ajacciu. Fantastické menu se skládá z mnoha chodů, víno je prvotřídní. Takhle to asi nijak zajímavě nevypadá, ale jakmile tam zapadnete a ochutnáte, pochopíte :). Rezervace předem v podstatě nutná, i když my měli veliké štěstí a bez rezervace dostali malinkatý stolek venku.

FILITOSA & SARTENE
Zajímavé místečko v krásné krajině, kde se vyskytují prehistorické megality s částečně vytesanými obličeji, údajně staré až 3000 let. Mě se tu moc líbilo, ale chápu, že někdo v těchto megalitech nic neuvidí, jen kusy kamenů… přesto opravdu silně doporučuji zastavení – není to velká zajížďka z hlavní silnice a při troše fantazie, proč ne! Kdybych byl o 20 let mladší, určitě by se mi tu strašně líbilo. Kousek dál se pak nachází městečko Sartene, okouzlující místo s uzounkými historickými uličkami a nádherným výhledem na krajinu… No a po náročném dni zkuste odtud pokračovat do vesničky Tizzano, kde se můžete ubytovat např. v Liliam Maris a užívat si super pláž, moře a velké vlny.

BONIFACIO
Starobylé město postavené na útesech, zároveň nejjižnější místo Francie. Byť hodně turistické (nějak mi to tu ani nevadilo), přesto opravdu dokonalé. Uzounké, spletité uličky, rozlehlá citadela…, historie tu na vás dýchá každým kouskem. Vydejte se například po útesech až k majáku, což je skvělá nenáročná tůra a přitom je toho tolik k vidění. Jako ubytování jsem zvolil Hotel Genovese, který má bezkonkurenčně nejlepší polohu a výhled z celého Bonifacia a který je součástí samotné citadely :). Nevýhodou je vyšší cena, ale den dva, proč ne. Z Bonifacia také můžete pouhým okem vidět (či navštívit) italskou Sardinii…

Z BONIFACIA DO BASTIE
Bonifacio bylo naše poslední korsické zastavení a poté už jsme upalovali na sever, blíž k letišti (obdivuju, ale zároveň nenávidím letiště :). Ovšem, co rozhodně stálo za to, bylo odbočení z hlavní silnice směrem do hor. Cestou na sever, někde u městečka Cervione jsme prostě zahli doleva do vnitrozemí a po několika desítkách kilometrů jsme již projížděli krásnými zelenými údolími, tichými vesničkami, kolem totálně ukrytých turistických tras (na které už bohužel nebyl čas) a dokonce jsme objevili i symbolický zdroj/pramen korsické minerální vody Orezza. Korsika vnitrozemská a Korsika na pobřeží je každá trošku jiná, ale jako celek působí velmi kompaktně a člověk má opravdu spoustu příležitostí, jak si Korsiku užít.

Tak co ještě dodat? Nic víc. Myslím, že většina toho důležitého již bylo řečeno – jen jsem nadhodil místa, která se mi líbila, a která podle mě stojí za návštěvu. Autem se dá ostrov pohodovou jízdou objet za dva týdny – s tím, že to ani nijak zvlášť neženete. Jinak v červenci a srpnu tam pravděpodobně může být jemně přecpáno, ale červen, září (a asi i říjen) shledávám jako absolutně nejideálnější měsíce v roce. Tak na co ještě čekáte? Přeju krásnou dovolenou!

  1. Helli napsal(a):

    Korsika je krásné místo, pro mě možná to nejkrásnější a nejmilejší na světě. Kéž bych se mohla z dnešního šedivého, studeného a nevlídného dopoledne přenést do té zářivé pohody! Fotky pěkně zprostředkovávají tamější atmosféru, dávám palec nahoru. :-))

  2. Miloš napsal(a):

    Jana: Jasně, díky za upozornění, opravil jsem to! Good luck.

  3. Janina napsal(a):

    Ahoj,

    místo Propriana si myslím, že má být Patrimonio. Jinak na Korsice jsem byla 3x a plánuji čtvrtý pobyt. Fakt super.

  4. Honza napsal(a):

    No decka, hlavne ze jste se tam meli kraaasne

  5. runeplastek a kyber mydlo napsal(a):

    to mate ale celou škálu taidle tohoooo…. zdravim milku,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA načítání...